Čerpadlo NCU

Spirální čerpadlo s pryžovou výstelkou

Popis

Oblast použití spirálního čerpadla s pryžovou výstelkou

Jednostupňové odstředivé horizontální čerpadlo NCU je určeno k dopravě kyselin a jiných chemicky aktivních a korozivních kapalin, hydrosměsi a hořlavin. Uplatnění najde v chemickém, zpracovatelském, energetickém a hospodářském průmyslu.

Konstrukční provedení čerpadla

Hydraulickou část čerpadla tvoří stator a rotor. Stator tvoří sací víko, ve kterém je vypouštěcí otvor a spirální skříň s výtlačným hrdlem. Rotor tvoří hřídel, ne němž je letmo uloženo na trnu se závitem otevřené oběžné kolo s těsnícím kruhem na straně ucpávky. Mechanickou část tvoří kozlík, v němž je uložen hřídel ve valivých ložiskách s olejovým mazáním.

Čerpadlo má variantně zavřené a otevřené kolo:

  • Zavřené kolo – velikost zrn do 0,25 mm, obsah pevných částic do 3 % hmotnosti.
  • Otevřené kolo – velikost zrn až 5 mm, obsah pevných částic do 15 % hmotnosti.

Materiálové provedení čerpadla

Podle čerpané kapaliny můžeme volit materiál čerpadla mezi provedením šedá litina (LC), nerez (YC, ZC), guma (GC) a polypropylen (HC).

LC – spirála, sací víko, oběžné kolo, zahlcovací kroužek, ochranné pouzdro, lucerna, kozlík – šedá litina; hřídel, matice oběžného kola – konstrukční ocel.

YC – spirála, sací víko, oběžné kolo – 1.4308; zahlcovací kroužek, ochranné pouzdro, hřídel, matice oběžného kola – nerez. ocel; lucerna, kozlík – šedá litina.

ZC –  místo materiálu 1.4308 je tam 1.4408 jinak stejné jako u YC.

GC – spirála, sací víko, ucpávkocé těleso – šedá litina + pryž; oběžné kolo – pryž; hřídel – nerez oce; lucerna, těleso kozlíku – šedá litina; pouzdro ucpávky – dle kapaliny.

HC – místo pryže je tam polypropylen jinak stejné jako u GC.

Použití jiných materiálů po dohodě.

Ucpávka

Ucpávka se volí vždy s ohledem na čerpanou kapalinu a může být v několika alternativách měkká provazcová ve všech alternativách nebo mechanická keramická ucpávka. Oba druhy ucpávek jsou lehce vzájemně vyměnitelné.

Technické parametry čerpadla NCU

Maximální teplota dopravované kapaliny: 160 °C
Průtok čerpadla: Q = 0,83 – 150 l/s
Dopravní výška: H = 90 – 5 m