Čerpadlo NBA

Spirální bagrovací čerpadlo

Popis

Oblast použití spirálního bagrovacího čerpadla

Horizontální, jednostupňové, odstředivé spirální čerpadlo NBA je určené k čerpání vody s vyšším obsahem abrasivních látek (uhlí, škváry, popele, zeminy, písku atd.) do velikosti zrn do 50 mm.

Konstrukční provedení čerpadla

Konstrukce čerpadla NBA je řešená pro velmi nepříznivé provozní podmínky. V ocelové čerpadlové skříni jsou umístěné vlastní pracovní části, které přicházejí do styku s čerpanou vodní směsí (duše spirály s příložkou, sací vložka, oběžné kolo a jeho těsnící kruhy). Oběžné kolo je trojlopatkové uzavřené a je letmo uchycené na kuželovou část hřídele prodlouženým nábojovým nástavcem, který je na oběžné kolo natáhnutý za tepla. V místě styku s ucpávkovým těsněním je náboj oběžného kola chráněný vyměnitelným pouzdrem. Hřídel čerpadla je uložený ve valivých ložiscích umístěných v kozlíkovém tělese, s chladnou olejovou mazací lázní. Zbytek axiální síly zachytává axiálně soudečkové ložisko.

Materiálové provedení čerpadla

Základní provedení VC – spirála, sací víko a oběžné kolo – CR 27. Sací těleso, spojovací těleso a výtlačný přechod – ocel. Ložiskové těleso je vyrobeno z šedé litiny, hřídel z konstrukční oceli. Použití jiných materiálů po dohodě.

Ucpávka

U tohoto čerpadla NBA se používá provazcová ucpávka ve všech alternativách.

Technické parametry čerpadla NBA

Maximální teplota dopravované kapaliny: 105 °C
Průtok čerpadla: Q = 25 – 380 l/s
Dopravní výška: H = 6 – 146 m