Tlaková zkoušečka RTZ-100

Ruční tlaková zkoušečka

Kategorie: Štítek:

Popis

Oblast použití ruční tlakové zkoušečky

Ruční tlaková zkoušečka RTZ-100 se používá pro zkoušení tlakových prostorů strojního zařízení předepsaným zkušebním tlakem až do maximálního přetlaku 10 MPa. Pro tlakování je nutno použít čisté neagresivní kapaliny o teplotě max. 50 °C a viskosity max. 50 mm2/s (voda, minerální oleje, petrolej, nafta) bez mechanických příměsí a kyselosti max. pH 5,8 při teplotě 20 °C. Kapalinu je možno odebírat z vodovodu.

Konstrukční provedení zkoušečky

Ruční tlaková zkoušečka má tyto hlavní části: plunžrové čerpadlo s ruční pákou, sací a výtlačný kuličkový ventil, přepouštěcí ventil, manometr, sací a výtlačnou přípojku. Střídavého pohybu plunžru, který vyvozuje potřebný tlak, se dosahuje pákou, která je uchycena na čepu mezi bočnicemi. Uspořádání ventilu sacího a výtlačného je nad sebou. Tlak ve zkoušeném prostoru je kontrolován manometrem, který je našroubován přímo do tělesa čerpadla. Kapalinu k tlakování je nutno dodávat pod tlakem z vodovodu, případně nádrže umístěné tak, aby byl zajištěn nátok kapaliny do čerpadla. Přepouštění tlaku čerpadla do zkoušené části je provedeno přes výtlačný ventil a výtlačnou přípojku, kterou tvoří nátrubek pro přivaření tlakového potrubí.

Materiálové provedení zkoušečky

Těleso čerpadla je vyrobeno z litiny s lupínkovým grafitem, plunžr a kuličky ventilů z nerezové oceli, těsnící kroužky a manžety z olejivzdorné pryže, vodící pouzdra a sada ventilů z neželezných kovů, podložka pod manometr z mědi. Čepy a ostatní části jsou z uhlíkové pozinkované oceli.

Technické parametry zkoušečky RTZ-100

Maximální teplota dopravované kapaliny: 50 °C
Teoretický průtok čerpadlem (při 48 dvojzdvizích): Q = 1,392 l/min
Maximální pracovní tlak: 10 MPa